Cera wrażliwa– jak o nią dbać

Każdy typ cery wymaga innego podejścia, jeśli chodzi o pielęgnację. Jest ona szczególnie kłopotliwa w przypadku cery suchej. To bardzo wymagający typ cery. Trzeba o nią umieć prawidłowo zadbać, gdyż skłonność do przesuszania oznacza, że skóra szybciej będzie tracić jędrność i elastyczność. Będzie mieć problemy z odbudowaniem bazy ochronnej, będzie więc bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Aby opóźnić procesy starzenia i zadbać o jej lepszą kondycję, potrzebna jest prawidłowa, kompleksowa, przemyślana pielęgnacja.

Cera wrażliwa, jak i każdy inny typ cery, wymaga oczyszczania. Jest ono oczywiście inne niż chociażby przypadku cery tłustej, ale też jest ważnym zadaniem. Tutaj szczególnie istotne jest, by wybierać delikatne, lecz skuteczne preparaty oczyszczające – toniki, mleczka, o działaniu kojącym, nawilżającym, łagodzącym, takie, które nie naruszają tej ważnej warstwy ochronnej. Nie może się w nich znajdować alkohol – on podrażnia i dodatkowo wysusza. Na szczęście teraz mamy dość spory wybór dobrych, odpowiednio przygotowanych preparatów oczyszczających do cery suchej. Następnym krokiem, po zabiegu oczyszczania jest odżywianie i nawilżanie. Po użyciu mleczka i toniku, przychodzi więc czas na krem. Od czasu do czasu należy też stosować maseczki głęboko nawilżające, dające dogłębne i długotrwałe efekty – pozwalają one utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w skórze. Tak więc maseczka – raz czy kilka razy w tygodniu to obowiązkowy element pielęgnacji. Co dzień zaś, po każdym oczyszczaniu, rano i wieczorem, należy cerę suchą oczywiście odpowiednio nawilżyć.

Tutaj zwykłe, lekkie kremy, takie, jakich używamy do cery normalnej i mieszanej się nie sprawdzą. Wszystko też zależy od tego, czy cera wrażliwa ma dodatkowo jeszcze jakieś problemy – np. skłonność do alergii, do trądziku różowatego, do pękania naczynek itd. także pod tym kątem wybieramy preparat. Wiele osób zmaga się też z poważnym problemem przesuszenia skóry – prawidłowa pielęgnacja jest szczególnie potrzebna, gdy cierpimy an takie choroby skóry, jak np. łuszczyca. Tutaj dochodzi także natłuszczanie. Jest to ten zabieg, którego wymaga cera wrażliwa– inne typy cery na ogół nie potrzebują natłuszczania. Tymczasem w przypadku szczególnie suchej skóry ten etap będzie niezbędny – tłusty krem pozwala o wiele lepiej zatrzymać wilgoć w skórze, niż lekki krem nawilżający, który dobrze się sprawdza w przypadku cery normalnej. Nie można jednak też zbytnio obciążać takiej cery – jest ona na ogół delikatna, ma słabą warstwę ochronną, skłonność do podrażnień. Dlatego ten tłusty krem musi być także odpowiednio dobrany.

Cera wrażliwa generalnie potrzebuje także odpowiedniego podejścia do zabiegów higienicznych. Absolutnie wykluczone jest zwykłe mydło. To zawsze będzie mieć działanie wysuszające. Trzeba wybierać specjalne żele do cery suchej lub stawiać na naturalne, ekologiczne produkty, które nie podrażniają i dodatkowo odnawiają warstwę ochronną. Dzięki temu mycie nie zaszkodzi skórze – w przeciwnym razie, nawet, jeśli będziemy stosować odpowiednie kosmetyki nawilżające, natłuszczające, a nie wybierzemy po prostu także dobrego mydła czy żelu – cała ta pielęgnacja może nie dać oczekiwanych efektów.